24.08.2006 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK: Dovoz rýže z USA kvůli GMO jen s certifikátem

Dovozy dlouhozrnné rýže ze Spojených států musí být opatřeny certifikátem, který potvrzuje, že neobsahují nepovolenou GMO rýži LL Rice 601, sdělil dnešní rozhodnutí Evropské komise její mluvčí Phillip Tod. Na evropský trh tak budou moci vstoupit z USA jen dodávky rýže otestované akreditovanou laboratoří. Rozhodnutí v pátek posoudí výbor expertů pětadvaceti zemí Evropských zemí.

Americké úřady, které o nálezu GMO v běžných dodávkách informovaly na konci července, zdůraznily, že u příslušné geneticky upravené rýže nelze mluvit o nějakých rizicích pro zdraví nebo životní prostředí. Komise Evropské unie však zůstala opatrná. Vědci i mezinárodní organizace jako WHO se shodují, že GMO potraviny neznamenají pro zdraví žádné nebezpečí, naopak jsou těmi nejpřísněji prověřovanými produkty. V Evropě však jsou tyto potraviny pod vlivem ekologických kampaní u značné části spotřebitelů nadále nepopulární a některé státy jejich pěstování zakazují.
Japonsko se zachovalo po informacích o nálezu stop geneticky modifikovaných organismů přísněji než Evropská unie a dovoz dlouhozrnné americké rýže zakázalo. První geneticky upravená odrůda rýže je odolná vůči pesticidům, pěstuje se zatím jen v USA a na jejím vývoji a prodeji se velkou měrou podílí německá společnost Bayer. Zákaz dovozu rýže do EU požadovali ekologičtí aktivisté v čele s Greenpeace.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down