Ve snaze zjednodušit řízení společné zemědělské politiky navrhla dnes Evropská komise povolit osmi členským státům, které přistoupily k EU v roce 2004, nadále uplatňovat režim jednotné platby na plochu další dva roky až do roku 2010. Týká se to České republiky, Estonska, Kypru, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Polska a Slovenska.
Podle komisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelové je smysluplné rozšířit režim jednotných plateb na plochu, neboť tento režim se osvědčil jako velmi jednoduchá a účinná metoda podpory zemědělců v osmi z deseti zemí, které přistoupily k EU v roce 2004. „Podrobně zkoumám všechny možnosti dalšího zjednodušení řízení společné zemědělské politiky,“ prohlásila.
Návrhy na lepší fungování přímých plateb zemědělcům:
Dnešní návrh rovněž obsahuje zlepšení některých pravidel, jimiž se řídí přímé platby, jde zejména o:
možnost pro nové členské státy uplatňující režim jednotných plateb na plochu, aby tento jednoduchý prostředek pro poskytování podpory zemědělcům nadále používaly místo do roku 2008 až do konce roku 2010; od začátku roku 2009 budou zemědělci v zemích, které se rozhodnou pokračovat v tomto zjednodušeném režimu přímých podpor, jakož i v jiných členských státech muset v rámci „podmíněnosti“ splňovat zákonné požadavky v oblastech životního prostředí, veřejného zdraví, zdraví zvířat a rostlin i dobrých životních podmínek zvířat, aby v plně výši získali platby v rámci režimů přímých plateb a některých opatření pro rozvoj venkova;
zjednodušení pravidel způsobilosti v rámci režimu jednotné platby na plochu s olivovníky;
vysvětlení, že postupné zavádění přímých plateb v nových členských státech se nepoužije na všechny přímé platby pro odvětví cukru.