27.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK navrhla další uvolnění zemědělského obchodu s ČR

Evropská komise navrhla další liberalizaci zemědělského obchodu s Českou republikou. V nejbližší době se očekává schválení bezcelních množstevních kvót na obilniny a mléčné výrobky a uvolnění obchodu s dalšími produkty mezi Evropskou unií a Českou republikou, uvádí se to ve včerejším prohlášení Komise.

Obchodní dohoda v hodnotě 120 miliónů eur bude zahrnovat značné množstevní kvóty na pšenici, kukuřici a ječmen za předpokladu, že obě strany zruší současné vývozní subvence v této oblasti. U některých dalších produktů, jako jsou melasa, ovoce, med a ovocné džusy, se uvažuje o recipročním volném obchodu. EU získá také bezcelní přístup na český trh rýže a olivového oleje. Dohodu musí ještě schválit 15 členských států EU a česká vláda. V případě schválení vstoupí v platnost od 1. ledna 2003. Evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler dodal, že dohoda je jednou z několika, které mají připravit uchazeče z východní Evropy na členství v EU. Komise již má podobné dohody o liberalizaci obchodu s Litvou, Lotyšskem, Estonskem a Maďarskem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down