22.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK: Prémie pro energetické plodiny rozšířena i na nováčky

Evropská komise dnes navrhla rozšířit prémii pro energetické plodiny, která byla zavedena v rámci reformy společné zemědělské politiky v roce 2003, na osm členských států, jež ji prozatím nemohly využívat. To by vedlo ke zvětšení maximální plochy, na níž lze podporu poskytovat, a to ze stávajících 1,5 milionu hektarů na dva miliony hektarů. Komise rovněž navrhla povolit členským státům, aby poskytovaly vnitrostátní podporu až do výše padesáti procent nákladů na zavedení víceletých plodin na plochy, pro které byla podána žádost o podporu pro energetické plodiny.

„Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom podpořili produkci surovin pro biopaliva,“ řekla Mariann Fischer Boelová, komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova. „Režim energetických plodin začal úspěšně. Nyní by však bylo spravedlivé, abychom umožnili zemědělcům ve všech členských státech využívat tuto podporu.“

Zpráva o režimu energetických plodin
 K první zprávě o projektu pro režim energetických plodin jsou připojeny návrhy. Podpora pro energetické plodiny ve výši 45 eur/hektar byla poprvé použita v roce 2004 s cílem pobídnout zemědělce k pěstování surovin pro biopaliva. Plocha, na kterou byla přímá platba pro energetické plodiny uplatněna, byla v roce 2006 1,2 až 1,3 milionu hektarů, což je blízko hranici 1,5 milionu hektarů.
 Údaje o rozvoji produkce bioetanolu a bionafty, jakož i nedávno vybudované prostory dokazují významný nárůst poptávky po energetických plodinách v příštích několika letech.
 Účelem podpory pro energetické plodiny je pobídnout zemědělce, aby plodiny pěstovali spíše pro energetické než pro potravinářské účely. V současné době je osm z deseti „nových členských států“ (Česká republika, Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které uplatňují režim jednotných plateb na plochu, vyloučeno z podpory pro energetické plodiny, zatímco Malta a Slovinsko mohou tuto podporu přijímat pouze na zaváděcí úrovni.
 Přezkum režimu energetických plodin ukázal, že není vhodné rozšiřovat podporu pro energetické plodiny na všechny členské státy od roku 2007 a za stejných podmínek. Proto by maximální zaručená plocha měla být zvětšována přiměřeně.
 Dostupné údaje o spotřebě bionafty a státních směrných cílech pro EU-25 ukazují, že mnohé nové členské státy přijaly vnitrostátní opatření (např. osvobození od spotřební daně) s cílem podpořit produkci a používání bionafty. Tyto údaje ukazují, že nové členské státy vynakládají velké úsilí, aby dodržely iniciativu o biopalivech.
 Ve snaze posílit úlohu víceletých energetických plodin by členské státy měly být oprávněny poskytovat vnitrostátní podporu až do výše 50 % nákladů souvisejících se zavedením víceletých plodin na plochy, pro které byla podána žádost o podporu pro energetické plodiny.
Souvislosti týkající se biopaliv
Komise v únoru přijala ambiciózní strategii EU pro biopaliva. Užitek ze zvýšeného používání biopaliv bude vícenásobný, neboť sníží závislost Evropy na dovozu fosilních paliv, omezí se emise skleníkových plynů, vytvoří se nová odbytiště pro zemědělce a otevřou se nové hospodářské možnosti v několika rozvojových zemích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down