EK vyčlenila 77 milionů eur na pomoc zemědělcům v ČR a dalších zemích

Evropská komise navrhla uvolnit z rezerv 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy Kč) na podporu zemědělců pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku, kteří byli nedávno postiženi nepříznivým počasím nebývalého rozsahu. Zároveň chce komise podpořit také portugalské producenty vína. Členské státy návrh schválily, uvedla EK v tiskovém prohlášení.

Kvetoucí jabloň

"Podařilo se nám vyjednat pomoc od Evropské komise pro české pěstitele ovoce ve výši 15 milionů euro, tedy zhruba 378 mil. Kč. Další peníze přidáme z národních zdrojů. Jak jsem slíbil, české ovocnáře nenecháme padnout," napsal na sociální síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pro Rakousko vyčlenila EK deset milionů eur (252,4 milionu Kč), dalších 37 milionů eur (933,9 milionů Kč) dostanou polští zemědělci a 15 milionů eur (378,6 milionu Kč) připadne Portugalsku. Všechny země mohou tuto unijní podporu doplnit až o 200 procent z vnitrostátních prostředků.

Pomoc i ze státního rozpočtu

Pomoc od EU pro české zemědělce tedy doplní ještě peníze z české státní pokladny. "Pracovně počítáme s částkou 100 milionů korun ze státního rozpočtu," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr Výborný. Žádosti bude stát přijímat asi během září či října. Celkové škody dosáhly podle odhadů 1,3 miliardy Kč. "Ani zdaleka nebudeme schopni kompenzovat 100 procent škod. To jsem říkal od začátku," doplnil k tomu ministr s tím, že ovocnářům to nicméně pomůže přečkat nynější složité období. Podpora z EU by měla dorazit do konce kalendářního roku.

"Velké klimatické a tržní výkyvy, kterým tito zemědělci čelili, znovu ukazují, jak důležitá je silná zemědělská rezerva v rozpočtu společné zemědělské politiky (SZP), která posílí stabilitu tváří v tvář stále vážnějším a nepředvídatelnějším krizím," uvedl eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. "Stabilita našich zemědělců je základem stability naší společnosti. Komise je proto nyní i v budoucnu bude v jejich těžkých chvílích podporovat," dodal.

Česko, části Rakouska a části Polska zasáhly letos na jaře nebývalé mrazy, které po nezvykle mírných březnových teplotách výrazně zasáhly sady i vinice. V Polsku způsobily další škody i kroupy. "Vnitrostátní orgány budou rozdělovat pomoc přímo zemědělcům, aby jim nahradily jejich ekonomické ztráty," uvedla EK ve svém prohlášení. Rakousko, Polsko a Česko budou muset o rozdělené podpoře zpětně informovat unijní exekutivu a oznámit jí například kritéria pro výpočet jednotlivé podpory.

Platby farmářům v Česku, Rakousku a Polsku musí být podle Evropské komise provedeny do 31. ledna 2025, pro portugalské producenty vína platí termín do 30. dubna 2025.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down