Ekofarmáři se potýkají s řadou problémů

Ekofarmáři se potýkají s řadou problémů při ekologickém způsobu hospodaření a celý systém podle nich vázne. Přesto od loňského podzimu přibyly v Pardubickém kraji dvě ekologické farmy, takže jich je nyní celkem šestadvacet. Nejvíce ekofarem působí v kopcovité krajině na Ústeckoorlicku, jejich počet tam stoupl o tři na dvacet jedna, uvedla pracovnice Zemědělské agentury v Ústí nad Orlicí.

Ekologická jatka na Ústeckoorlicku skončila. Když se zvířata poráží na klasické porážce, pak z už nejde bioprodukt, ale o konvenční maso, stěžuje si ekofarmář Miroslav Valenta z Cotkytle na Ústeckoorlicku, který chová asi osmdesát kusů dobytka. Proto raději dobytek prodává vývozním společnostem k dalšímu chovu do zahraničí, například do Itálie. Opět ekozemědělec naráží na problém. Tento dobytek se nesmí převážet společně s ostatními kusy. Teprve až naplní celý kamion sami, tak se zvířata prodají v biokvalitě, vyložil. Jeho farma podle něj přežívá jen s obtížemi, i když není ve ztrátě, ale bez dotací by už skončila.
Další farmou, která se zabývá pastevním odchovem krav, je farma v Horních Heřmanicích. Ekofarmář Miloš Knápek tvrdí, že udržuje ekovýrobu spíše kvůli ochraně krajiny a zvířatům než vyššímu výdělku. Farma dostává státní platby, které vyrovnávají ztráty z nižších výnosů oproti chemicky ošetřovaným plodinám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *