Ekofarmou roku je hospodářství z Krušných hor s chovem plemenného dobytka

Ekofarmou roku je hospodářství z Krušných hor. Farma Kateřina chová u hranic s Německem ve výšce 700 metrů nad mořem plemenný dobytek. Rodinné hospodářství začínalo na Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku před třiceti lety s jednou krávou, teď má stádo o 160 kusech a každé zvíře má své jméno. Ocenění, udělované Svazem ekologických zemědělců, vnímají manželé Loosovi jako potvrzení toho, že vydat se cestou ekologického zemědělství, byla správná volba.

V původně hornickém městě se předci Looosových usadili již před mnoha lety. V nehostinných podmínkách každý havíř měl jednu krávu a kus pole. "V roce 1995 otci tu jednu kravku a tři čtvrtě hektaru vrátili, no a tak jsme se pustili do sedlačení," řekl Adolf Loos, který má k dispozici pro svůj dobytek 300 hektarů pastvin a luk. Nejvyšší je až v 910 metrech nad mořem. Právě kvůli takovým podmínkám vybrali manželé pro chov plemena původně z Francie.
Zvířata jsou od dubna do listopadu venku. Přes zimu mají svá stanoviště v malých skupinkách. Práci zvládají členové rodiny s pomocí brigádníků, kteří pomáhají hlavně při sklizni sena. Právě kvůli jeho nedostatku před dvěma lety to málem vypadalo na omezení chovu nebo dokonce ukončení. "Kvůli obrovskému suchu jsme vozili krmení z Německa a z Moravy. Naštěstí loni se příroda umoudřila, nadělali jsme rezervy a doufáme, že to zvládneme," uvedl Loos. Změna klimatu podle něj výrazně promlouvá do hospodaření. "Zvažujeme, co pěstovat, co mít na lukách," uvedl muž, který měl podle svých slov naposledy dovolenou v roce 1998 s dětmi. "Máme štěstí, že naše práce je naším koníčkem, tak jsme si to vybrali," uvedla Kateřina Loosová, která se těší, že hospodářství jednou bude mít komu předat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down