26.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologické projekty s podporou

Z evropského operačního programu Životní prostředí (OPŽP), který v letech 2007 až 2013 nabízí přes pět miliard eur (zhruba 135 miliard korun), bylo do konce letošního března schváleno 2351 projektů. Celková výše schválené podpory činí 37,47 miliardy korun, největší objem prostředků putuje do výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací, informovalo ministerstvo životního prostředí.

Nejúspěšnější v čerpání podpory je zatím Středočeský kraj, který dosud získal i nejvíce finančních prostředků - přes 4,75 miliardy korun. Nejvyšší počet projektů pro zlepšení životního prostředí, financovaných z druhého největšího operačního programu, se realizuje v kraji Vysočina.
Více než 670 žádostí o platbu, které na Státní fond životního prostředí podali příjemci dotací, úspěšně prošlo všemi předepsanými administrativními kroky. "Znamená to, že z operačního programu Životní prostředí bylo do května 2009 na účty příjemců podpory uvolněno více než 1,8 miliardy korun," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Štěpánek. Příjemci podpory podle něj získávají peníze z OPŽP průběžně a nemusí čekat až na ukončení projektu. Státní fond životního prostředí ČR posílá peníze i na dosud neproplacené faktury a plánuje, že do konce letošního roku převede na účty příjemců podpory celkem 20 miliard korun. To představuje dvě třetiny peněz z OPŽP pro roky 2007 a 2008. "Bez problému a dokonce s ročním předstihem tak splníme pravidlo n+3, tedy pravidlo, že alokace pro určitý rok musí být vyčerpána nejpozději o tři roky později," komentoval plány fondu náměstek ředitele Petr Valdman. "Záleží však i na příjemcích podpory, jak rychle dokážou dovést schválené projekty do etapy realizace," dodal.
Evropský operační program Životní prostředí nabízí peníze z Fondu soudržnosti a z Evropského fondu pro regionální rozvoj doplněné o prostředky z národních zdrojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down