11.05.2000 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologicky se u nás hospodaří již na 3 % zemědělské půdy

Zhruba 660 podniků, které o sobě prohlašují, že hospodaří v režimu ekologického zemědělství, vede letos celkem v patrnosti obecně prospěšná společnost Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Řekl to její ředitel Jan Dvorský s tím, že samozřejmě ne všechny z těchto subjektů vyhoví náročným podmínkám, které jsou u nás na ekologicky hospodařící rolníky kladeny.

Jak uvedl, v loňském roce bylo ze 473 kontrolovaných podniků za hrubé porušení pravidel vyloučeno ze systému ekologického zemědělství 41 podniků, což představuje 8,7 %. Jak Dvořák uvedl, mezi nejzávažnější prohřešky patřilo nepředložení projektu konverze nebo jeho nedostatky, chov zvířat bez pastvy nebo výběhu, nevyhovující krmení zvířat, nevyhovující ustájení, překročený podíl krmiv konvenčního původu, aplikace nepovolených látek - hnojiva, přípravků na ochranu rostlin, nevyhovující osevní postup, pěstování stejných odrůd v konvenční a ekologické části podniku či použití mořeného osiva.
Celkem bylo k 31.12.1999 ekologicky obhospodařováno asi 110 tisíc ha zemědělské půdy. Farmy, které se dnes k ekologickému hospodaření hlásí, pokrývají podle Dvořáka téměř 3 % z celkové rozlohy zemědělské půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down