06.06.2006 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologičtí zemědělci kritizují ministerský návrh programu rozvoje venkova

Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO se nelíbí, že ministerstvo zemědělství odstranilo z programu rozvoje venkova na roky 2007 až 2013 dvě opatření, která byla zaměřena také na podporu ekologického zemědělství. "MZe tím staví ekologické zemědělce na druhou kolej," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Podle ministerstva byl ale počet opatření omezen na doporučení agrárních organizací. Ekofarmářům má přinést větší podporu v rámci programu rozvoje venkova to, že budou v některých podporách zvýhodněni stanovenými bodovacími kritérii, dodal resort.
Program rozvoje venkova je dokument, na jehož základě bude Česko čerpat peníze Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Za roky 2007 až 2013 má jít až o 73 miliard korun, které se budou dělit mezi jednotlivá opatření. V poslední verzi dokumentu ale byla podle svazu PRO-BIO odstraněna opatření na účast ekologických zemědělců v programech kvality a návazná opatření na informování a propagaci biopotravin. Zrušení těchto podpor by mohlo vést k ohrožení rozvoje ekologického zemědělství v Česku, soudí ekofarmáři a žádají nápravu.
Podle MZe se však agrární organizace vyjádřily v tom smyslu, že zemědělci mohou programy kvality i propagaci uskutečňovat z vlastních zdrojů. Podpůrná opatření pro konkurenceschopnost zemědělství byla v rámci programu rozvoje venkova zredukována z 19 na deset, což umožní koncentraci dotací na prioritní cíle a zamezí přílišnému dělení finančních zdrojů, dodal úřad.
"Je ovšem paradoxem, že mezi profesní organizace, se kterými byly priority projednávány, nebyl zařazen Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO," posteskli si jeho zástupci. Právě nedostatečně rozvinutý marketing bioproduktů, nedostatek prostředků na propagaci biopotravin a nízká informovanost spotřebitelů jsou podle nich považovány za největší překážky růstu ploch v ekologickém zemědělství a vzestupu výroby biopotravin v ČR.
MZe k tomu doplnilo, že pro rok 2006 počítá s propagací ekologického zemědělství za zhruba 4,5 milionu korun. Tato suma má příští rok dále růst. Vedle toho byl v únoru letošního roku podán projekt Evropské komisi na propagaci biopotravin a zvýšení informovanosti spotřebitelů. Celkový rozpočet je na roky 2007 až 2009 zhruba 70 milionů korun, z poloviny se má podílet EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down