29.02.2016 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologové potřebují další stáda pro Pálavu

Vedení Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava u Mikulova na Břeclavsku počítá v tomto území s rozvojem pastevectví. Do údržby stepních oblastí chce zapojit i vojenskou techniku. Využije k tomu bojová vozidla z klubů vojenské historie. Pro turisty chtějí ochranáři postavit Dům přírody v Dolních Věstonicích. Expozice vysvětlí přírodní jedinečnost Pálavy, uvedl vedoucí její správy Jiří Kmet.

"Potřebujeme více stád s ovcemi a především s kozami, které jsou nenáročné a bez potíží spásají i náletové dřeviny. Uvažujeme o tom, že bychom časem mohli mít v některé ze stepních částí CHKO stádo divokých koní," uvedl Kmet. Zatravněné oblasti pálavských kopců nyní spásá asi stočlenné stádo ovcí a koz.

Pastevectvím a kosením se nyní v CHKO udržuje asi 65 hektarů stepí. Ochranáři chtějí tuto plochu rozšířit na 80 hektarů. Kmet uvedl, že potíže budou se zajištěním stád pro tak velké území. Stát údržbu těchto ploch dotuje ročně milionem korun. Správa CHKO jej žádá, aby podporu zdvojnásobil. Pastevectví a kosení je jediným způsobem, jak vytvořit vhodné podmínky pro zachování chráněných rostlin na Pálavě, kterých zde našli 700 druhů.

K nejcennějším patří šalvěj etiopská. Před deseti lety byla na Pálavě ojedinělá a podařilo se ji zachránit výsevem semen na vybraných místech. Nyní se připravuje obdobný projekt s cílem posílit její populaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down