Ekologové vyzývají ministry k posílení environmentálních ambicí v zemědělství

Ekologické organizace v otevřeném dopise vyzývají ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Alenu Hubáčkovou (oba KDU-ČSL), aby Česko výrazně posílilo ekologické ambice zemědělských politik. Shodují se tak s připomínkami Evropské komise (EK) k plánu dotací na období mezi lety 2023 až 2027, uvedly organizace v dnešní tiskové zprávě. Ekologové chtějí hlavně posílit ochranu půdy nebo biodiverzity.

Společnou výzvu ministrům odeslalo Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická, organizace Čmelák, spolek Živá voda a zástupce Světového fond na ochranu přírody (WWF). Ministry a vládu vyzývají k tomu, aby i přes současnou složitou bezpečnostní, ekonomickou a polickou situaci nedošlo k potlačování environmentálních opatření. Odvolávají se také na stanovisko, které podepsalo téměř 700 vědců z mezinárodní komunity, kteří vládu také vyzývají k posílení environmentálně šetrného hospodaření a produkce potravin.
"Využijte připomínek Evropské komise, které jdou správným směrem, a proveďte změny, které pomohou připravit naši krajinu na dopady klimatických změn a zastavit úbytek biodiverzity a degradaci půdy," stojí ve společném dopise. Ekologické organizace požadují hlavně změny v nastavení takzvaných ekoschémat, která mají motivovat zemědělce k šetrnějšímu zacházení s půdou a na které má směřovat přes 30 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down