Ekonomičtí odborníci oceňují snahu PPF koupit Setuzu

Chystaná koupě společnosti Setuza je podle ekonomických odborníků od finanční skupiny PPF vynikající tah. Shodli se na tom všichni analytici, které včera oslovila agentura ČTK a obchod přirovnávají ke vstupu PPF do Televize Nova. Potravinářský sektor by se pak podle nich zřejmě koncentroval do několika velkých skupin, což by vedlo k jeho vyšší konkurenceschopnosti.

„Podle mne jde o další geniální tah pana Kellnera (majitel PPF), cena za zadluženou Setuzu bude určitě vykoupena obrovskými možnostmi, které podnik skýtá,“ řekl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. Nejde jen o lukrativní státní zakázku, která zřejmě vznikne po uzákonění povinného přidávání metylesteru do motorové nafty, ale i třeba o stěžejní zpracování olejovin, dodal.
Pro silného investora je to vynikající příležitost a PPF mnohokrát ukázala, že na ně má nos, doplnil analytik CN Finance Pavel Capouch. Navíc prodávající jsou podle něj lehce pod tlakem, takže určitě kupní cena za akcie nebude taková, jakou by se dalo čekat vzhledem k výkonnosti a pozici společnosti na trhu, což dále zvyšuje potenciál výnosu kupujícího.
Analytik Atlantik FT Jan Schiesser upozornil na to, že po vstupu kapitálově silného partnera do Setuzy by mohl začít proces koncentrace odvětví do několika velkých uskupení. Z neověřených zpráv, podle kterých PPF zkoumá i možnost koupě zemědělské firmy Agropol, podle něj takový trend vyplývá. Toto spojení by podle Capoucha dávalo logiku. „Navíc by se vytvořilo seskupení, jež by znamenalo silnou protiváhu Agrofertu, který jediný podle mého názoru se může pokoušet snahu PPF překazit,“ podotkl. Koncentrace by mohla umožnit těmto subjektům snadněji vzdorovat konkurenčním tlakům zahraničních firem a zároveň tlakům obchodních řetězců na nízké vstupní ceny, míní Schiesser. Na druhé straně by se prý dále zvýšil tlak na malé, rodinné či družstevní firmy. „Bude to další povedená akvizice a české potravinářství tím jistě jen posílí. Navíc se vstupem takto silného partnera nehrozí Setuze očekávaný konkurz,“ poznamenal Procházka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *