Ekonomika České republiky i EU má růst letos rychleji

Evropská komise minulý týden zlepšila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 3,2 procenta z předchozích tří procent. Tempo růstu sice zpomalí z loňských odhadovaných 4,5 procenta, ekonomika však zůstává silná a zažívá hospodářský vzestup díky domácí poptávce, uvedla komise ve své prognóze. Růst a expanze podle ní čeká také eurozóna i celou Evropskou unii. Tempo růstu sice letos v obou regionech mírně zpomalí, nadále však zůstane silné.

Podle zimní prognózy komise se má v České republice nadále zvyšovat i vývoz za podpory globální poptávky, což podle komise  neutralizuje vliv silného dovozu na tuzemský hrubý domácí produkt (HDP). Jeho odhad na příští rok zůstal beze změny a HDP se má zvýšit o 2,9 procenta. Loňský odhad růstu komise zlepšila z listopadových 4,3 procenta. Ekonomiku loni táhla podle komise hlavně soukromá spotřeba a investice. Trh práce se potýká s nedostatkem pracovních míst, což způsobuje růste mezd a zvyšuje spotřebu domácností. K celkovému růstu tuzemské ekonomiky podle komise opět přispívají i investice.

Pro eurozónu  i celou EU prognóza Evropské komise uvedla, že oba regiony loni rostly nejrychleji za poslední desetiletí a i nadále je čeká solidní a trvající expanze. Tempo růstu sice letos v obou mírně zpomalí na 2,3 procenta z loňských 2,4 procenta a v roce 2019 na dvě procenta, nadále však zůstane silné. Nejnovější odhady tak představují zlepšení proti předchozí, listopadové prognóze Evropské komise, která v  listopadovém výhledu čekala za rok 2017 zvýšení hrubého domácího produktu eurozóny o 2,2 procenta a EU o 2,3 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down