14.02.2023 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala, hrubý domácí produkt (HDP) se tak proti předchozím třem měsícům podle sezónně přepočtených údajů nezměnil. Ve své zpřesněné zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce ledna. Česká republika je ale v recesi, její ekonomika o 0,3 procenta klesla. Ze zemí, z kterých jsou data k dispozici, je v recesi už jen Maďarsko a Finsko.

V zemích platících eurem ekonomika o 0,1 procenta vzrostla, což je také v souladu s prvním odhadem. Ve třetím čtvrtletí růst v eurozóně činil 0,3 procenta, stejně jako v celé EU.  V meziročním srovnání růst ekonomiky EU ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 1,8 procenta z 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Podobně v eurozóně tempo zvolnilo na 1,9 procenta z 2,3 procenta ve čtvrtletí dříve. Data za eurozónu počítají s 19 zeměmi, protože Chorvatsko do eurozóny vstoupilo až letos 1. ledna.  Eurostat ještě stále nemá kompletní data, chybí mu údaje z pěti zemí. Z těch dvaadvaceti, z kterých už jsou údaje k dispozici, je v hospodářské recesi Česká republika, Maďarsko a Finsko. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,2 procenta, uvedl Eurostat. Evropská unie si tak ve čtvrtém čtvrtletí vedla hůře než Spojené státy, kde ekonomika s využitím unijní metodiky výpočtu vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,7 procenta. Zpomalila tak z mezičtvrtletního tempa 0,8 procenta ve třetím čtvrtletí. V meziročním srovnání byl však růst v USA pomalejší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down