20.11.2006 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekozemědělství na vzestupu

Po loňském mírném propadu ekologické zemědělství letos opět nabralo dech. Potvrzují to aktuální statistické údaje ministerstva zemědělství k 31. říjnu letošního roku. Během uplynulých deseti měsíců se počet zemědělců přihlášených do ekologického režimu hospodaření zvýšil o 83 podniků a celkově tak dosáhl 912.

Podíl ekologicky hospodařících farem na celkové ploše zemědělské půdy tak stoupl z 5,98 na 6,45 procenta. Jak uvedla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová, pozitivní je nárůst ploch orné půdy, která tak díky rozšíření o téměř 2400 hektarů dosahuje celkem 23 162 hektarů. Příznivé je rovněž zvýšení počtu výrobců biopotravin, kterých je u nás nyní 148.
Ministerstvo zemědělství vidí za opětovným růstem především vznik konkurenčního prostředí v oblasti kontroly a certifikace. Dnes u nás fungují tři kontrolní organizace pověřené MZe, kterými jsou KEZ o.p.s., ABCERT GmbH a Biokont CZ s r.o. „Navíc se s účinností od letošního roku také výrazně zjednodušila národní legislativa stanovující pravidla administrace ekologického hospodaření. Například zákon o ekologickém hospodaření byl zredukován o polovinu, současná prováděcí vyhláška má oproti původním 15 stranám a 17 přílohám pouze dvě strany textu a dvě přílohy,“ informovala.
Manažer Svazu ekologického zemědělství Pro Bio Petr Trávníček podotkl, že vloni se opravdu část výměry půdy z ekologického hospodaření vyřadila. „Skončilo pár velkých podniků, které měly problém se souběžnou produkcí. Náš zákon ji totiž umožňoval, ale po vstupu České republiky do unie už nebyla možná,“ vysvětlil. Opětný nárůst je podle něj zapříčiněn hlavně možností čerpání dotací.
Ekologické zemědělství je totiž proti konvenčnímu zvýhodněno vyššími sazbami v jednotlivých podpůrných programech ministerstva. Pro rok 2006 se počítá s celkovou podporou kolem 300 milionů korun. Pro další léta je podpora zahrnuta v Programu rozvoje venkova na období 2007 až 2013 a ročně bude průměrně činit zhruba půl miliardy korun.
Koordinátorka projektů a mezinárodní spolupráce Jiřina Pavelková doplnila, že výměra orné půdy sice stoupla, ale stále představuje méně než desetinu ploch „Ekofarmáři by se mohli více zaměřit na pěstování zeleniny, po níž roste poptávka,“ řekla.
Svaz Pro Bio nezapomíná ani na propagaci produktů ekozemědělství. Už druhým rokem se podílel na akci Září - měsíc ekozemědělství a biopotravin, či soutěž o biopotravina roku a navázal spolupráci se Státním zemědělským a intervenčním fondem.
Propagace biopotravin nese své ovoce – zájem o ně v Česku roste. Agentura Green marketing odhaduje, že tento trh by měl v příštích pěti letech stoupat o 25 až 30 procent ročně. V roce 2011 by tak za ně Češi mohli utratit zhruba 1,3 miliardy korun. Vloni to bylo 350 milionů korun. Zatím ale biopotraviny představují stále méně než jedno procento z celkové spotřeby potravin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down