09.10.2007 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekozemědělství u nás roste

Je reálné, že se u nás bude do roku 2010 obdělávat v režimu ekologického zemědělství až deset procent zemědělské půdy. Na pražském semináři Společnosti pro trvale udržitelný život to dnes řekl Martin Leibl z ministerstva zemědělství.

Výměra ekofarem se u nás výrazně rozšiřuje a ke konci května dosáhla 316 tisíc hektarů, tedy asi 7,4 procenta zemědělské půdy a ve srovnání s rokem 2004 se rozrostla o pětinu. Další aktuální data budou podle Leibla k dispozici na konci října, nicméně se dá čekat další vzestup. Ministerstvo to mimo jiné přičítá zvýšení dotací od letošního roku v rámci nového programu rozvoje venkova. Ten financuje ze čtyř pětin EU. Ročně by na ekologické zemědělství mělo jít v následujících letech kolem půl miliardy korun, zatímco v posledním období to bylo kolem 300 milionů korun. Vedle růstu dotací na obhospodařovanou plochu budou navíc ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin zvýhodněni v investičních podporách, které mohou získat na základě projektů.
Podílem ekologicky obhospodařované půdy je naše země nad průměrem EU, který se podle odhadů pohybuje mezi čtyřmi až pěti procenty. Vedou Rakušané s 13 procenty ploch.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down