10.03.2010 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekozemědělství v EU roste

Zhruba 7,8 milionu hektarů obhospodařovalo ekologické zemědělství v Evropské unii v roce 2008, a to včetně půdy, která byla v přechodném režimu. Meziročně se jeho výměra zvýšila o 7,4 procenta. Vyplývá to ze zprávy evropského statistického úřadu Eurostatu, podle níž dosáhl v roce 2007 podíl půdy ekologických farem na její celkové rozloze v unii 4,1 procenta.

Nejčastěji jde o pastviny a louky
Nejrychlejší meziroční růst v uvedeném období, a to o více než deset procent, zaznamenaly Belgie, Bulharsko, Řecko, Španělsko, Maďarsko, Slovensko a Velká Británie. Nejvíce se tento způsob hospodaření rozvíjí ve Španělsku (meziroční růst o 33,3 procenta), Bulharsku (o 22,1 procenta) a na Slovensku (o 19,4 procenta). Zajímavý je téměř 13procentní pokles výměry v Itálii. Přitom v Itálii je po Španělsku nejvíce půdy v ekologickém režimu.
Podíl orné půdy na celkové výměře ekologicky (a v přechodném režimu) obhospodařované výměry se v jednotlivých státech unie velmi liší. Pastviny a louky převládají nad ornou půdou převládají v 15 zemích unie. V Irsku dosahují 96 procent, v České republice 92 procent, ve Slovinsku (89 procent).
Na orné půdě se nejvíce pěstují obiloviny, zelenina, zelená krmiva a průmyslové plodiny. Z trvalých plodin jde zejména o olivovníky, ovocné stromy, drobné ovoce a vinnou révu. Trvalé plodiny přitom zabírají většinou do pěti procent půdy. Výjimkou bylo Bulharsko, Dánsko, Řecko Polsko a Portugalsko, kde v roce 2008 byly trvalé plodiny na deseti až 20 procentech ekologicky obhospodařované půdy. Ve Španělsku převýšil jejich podíl 20 procent, na Maltě 41 procent a na Kypru dokonce 80 procent. V těchto zemích jde hlavně o olivovníky.
Počet biofarem stále roste
V roce 2007 bylo v unii 1,3 procenta farem certifikováno jako ekologické. Počet ekologických farem vzrostl v evropské sedmadvacítce mezi roky 2007 a 2008 o 9,5 procenta. Největší podíl jich mělo Rakousko, a to 12,1 procenta, dále Dánsko přes šest procent a Finsko téměř šest procent.
Průměrná velikost ekologické farmy v unii činila v roce 2007 zhruba 37 hektarů (průměrná zemědělská farma přitom měla jen 13 hektarů. Průměrná ekologická farma je větší než průměrná konvenčně hospodařící ve většině států unie. Naopak menší je jen v Dánsku, Francii a Lucembursku. Eurostat poznamenává, že nejvýraznější rozdíl v průměrné výměře obou typů hospodaření je v České republice (233 ha ve srovnání s 89 ha) a na Slovensku (421 ha ve srovnání s 28 ha).
V ekologických chovech převládá skot a ovce. Například v Rakousku je 25,7 procenta ovcí a 17,7 procenta skotu v ekologickém zemědělství. V Estonsku jde dokonce o 47,3 procenta ovcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down