24.10.2000 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energie pro 21. století

V pondělí 30. října se v netradičním čase kolem 16. hodiny ozve na programu ČT 2 znělka hlavní zpravodajské relace s úvodní „katastrofickou“ zprávou o stoupající hladině světových oceánů, zaplavující hustě obydlené pobřežní oblasti Země. Světem se valí vlna „ekologických uprchlíků“ a České republice byla zvýšena kvóta pro jejich přijetí o dalších 10 tisíc lidí. To vše je následkem oteplování planety, způsobeného rostoucí spotřebou energie a s tím související produkcí skleníkových plynů z fosilních energetických zásob.

Takový je úvod každého z deseti dílů seriálu „Energie pro 21. století“, který v Praze představili jeho tvůrci na tiskové konferenci spolu se zástupci ministerstev zemědělství, životního prostředí a regionálního rozvoje spolu s odbornými garanty, autory a sponzory seriálu.
Svět obnovitelných zdrojů, které se v příštích desetiletích musí stát jedním z řešení narůstajících ekologických problémů planety Země, je v jednotlivých dílech představen z pohledu historického i regionálního a také podle jednotlivých druhů alternativních energetických zdrojů.
V desetidílném seriálu je významně zastoupena i problematika možností, které nabízí energetické využití biomasy. Té jsou věnovány tři díly (4. díl - Biomasa aneb odpady jako palivo, 5. díl - Vypěstujte si energii, 6. díl - Jak si zatopit s biomasou). V dalších dílech budou představeny možnosti, které nabízí využití sluneční energie, energie větru a vody. Závěrečný desátý díl představí naši cestu do světa obnovitelných zdrojů. Zdůrazněny jsou nezbytné změny, které musí naše legislativa - parlament i další odpovědné instituce - přijmout, abychom i v této oblasti srovnali krok s Evropou.
Velký podíl na zabezpečení seriálu po autorské stránce vyvinulo sdružení CZ BIOM a také „spřízněné“ firmy, které realizaci podpořily finančně: výrobce kotlů na spalování biomasy VERNER (majitel byl osobně přítomen) a EKOSTYL, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 44MB (8.8% of 500MB)