Environmentální občanské poradenství je projekt, který má poskytnout odpovědi na dotazy legislativního charakteru a na dotazy, jak se může občan zapojit do rozhodovacích procesů. Občan se například dozví, že se může na úřady obrátit s žádostí o informace na základě zákona o přístupu k informacím o životním prostředí, dozví se, jak se může zapojit do rozhodování o věcech, které se jej týkají, sdělil vedoucí ekoporadny Martin Mach.
„Domníváme se, že lidé často ani nevědí, že se mohou obrátit na svůj obecní úřad, kraj nebo ministerstvo s žádostí o informace. Mají k tomu dva nástroje, zákon o přístupu k informacím a zákon o přístupu k informacím o životním prostředí. Pokud člověk ví, co se v jeho okolí děje, může se pak i lépe zapojit do rozhodování," říká Mach.
Environmentální občanské poradenství zajišťují ekologická poradna Zelená domácnost, která je součástí serveru o životním prostředí EkoList.cz, a Econnect (provozuje zpravodajství ze světa neziskových organizací a tématické informační portály), který dlouhodobě provozuje praktický portál Občanská společnost -- návod k použití - http://obcan.ecn.cz. Aby informace nebyly přístupny jen pro uživatele internetu, jsou do projektu prostřednictvím Asociace občanských poraden (zastřešuje a sdružuje občanské poradny a poskytuje jim služby, které přispívají ke zvyšování kvality občanského poradenství) zapojeny i vybrané občanské poradny, které zdarma a anonymně poskytují sociálně-právní služby svým klientům. Občanské poradny budou v rámci projektu poskytovat environmentální občanské poradenství od března 2007.
V rámci projektu bude také provedena aktualizace starých odpovědí, které jsou na stránkách ekoporadny Zelená domácnost. „První dotaz, který na našich stránkách visí, je z roku 1997, kdy se Zelená domácnost objevila na internetu. Od té doby řada odpovědí ztratila svou aktuálnost, ať už co se týče zveřejněných kontaktů a internetových odkazů, tak i po faktické stránce. V rámci projektu dojde k revizi těch nejstarších dotazů," říká vedoucí ekoporadny Martin Mach.
Projekt Environmentální občanské poradenství společně realizují sdružení BEZK, Econnect a Asociace občanských poraden. Je spolufinancován evropským sociálním fondem a rozpočtem České republiky. Projekt začal v červenci 2006 a potrvá až do července 2008. „To, že je projekt dlouhodobý, je velké pozitivum. Lidé se musí nejprve zvyknout využívat služeb občanských poraden nebo internetové poradny Zelená domácnost. My zároveň budeme mít více času na oslovování veřejnosti,“ říká Martin Mach.
Do projektu jsou zapojené občanské poradny v těchto městech: Beroun, Bohumín, Děčín, Nové Město na Moravě, Nymburk, Třebíč, Opava, Ostrava při Slezské diakonii, Zlín.