Vládní a obchodní činitelé Spojených států vyjádřili nespokojenost s krokem Evropské komise, která oznámila obnovení subvencí na export pšenice. EU ve čtvrtek sdělila, že chce s dotací vyvézt dva miliony tun pšenice a první tendr uspořádá 28. ledna. Přebytky obilí z EU se tak začnou vyvážet se státní pomocí poprvé po 18 měsících. Zpráva stlačila ceny americké pšenice na chicagské komoditní burze.
Zástupci amerických obilnářů pohrozili recipročními kroky. Americký obchodní činitel, který si nepřál být jmenován, označil krok EU podle agentury Reuters za "zklamání". "Nejenže to deformuje světové trhy, ale vysílá to také špatný signál o mnohostranné reformě zemědělského obchodu po pokroku, dosaženém v jednáních z loňského léta," řekl činitel. V rámci Světové obchodní organizace (WTO) jsou dosud povoleny subvence na vývoz zemědělských produktů. Nynější Katarské kolo jednání však směřuje k jejich úplnému zrušení. EU již v těchto jednáních slíbila, že na eliminaci exportních podpor přistoupí, udělají-li ostatní totéž.
K zavedení exportních subvencí Komisi EU opakovaně vyzýval zejména francouzský obilný úřad ONIC. Podle obchodního činitele, který se angažuje v americkém obchodě s obilím, USA jako první pocítí evropské subvence na trzích kolem Středozemního moře a v Egyptě.
Tento týden bylo ve skladech EU registrováno 3,56 milionu tun pšenice. Analytici čekají, že do června by jí díky dobré sklizni mohlo být deset milionů tun. Sklizeň pšenice v Evropské unii loni vzrostla o 25 procent na 124,5 milionu tun, z toho ve Francii o téměř 30 procent na 37,6 milionu.