Od včerejška vyšetřuje Světová obchodní organizace (WTO) stížnost Spojených států a Austrálie proti Evropské unii za to, že nechrání jejich geografické názvy potravin. Unie tak prý sama porušuje to, co sama pro své výrobce prosazuje. Chrání si třeba výrobky podle místa původu, jako jsou šampaňské, koňak nebo parmská šunka.
EU však podle stěžovatelů nemíní respektovat značky z USA či Austrálie, jako jsou floridské pomeranče nebo brambory z Idaho. Obě země dokládají, že EU poskytuje známkoprávní ochranu produktům jen z těch členských států, jejichž vlastní regulace geografického označení je stejně přísná jako její vlastní. To je obou států diskriminace, kterou globální obchodní pravidla zakazují.
Vyšetřování vedené tříčlenným výborem expertů bude trvat několik měsíců.
EU letos sestavila seznam asi 40 evropských produktů s geografickými názvy, v naprosté většině ze zemí Středomoří v čele s Francií. U nich chce v globálních jednáních v rámci WTO prosadit přísnější ochranu jejich geografického označení. USA přísnou formu regulace geografického označení neuznávají, protože by to mohlo poškodit mimoevropské výrobce s dávno registrovanými značkami. Ti jsou často potomky evropských imigrantů, kteří v Novém světě vyráběli pod tradičním názvem to, na co byli zvyklí ze staré vlasti. To se týká i dlouholetého
známkoprávního sporu mezi americkou Anheuser-Busch a Budějovickým Budvarem o značky Budweiser a Bud.