19.02.2008 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU podpořila chovatele jen z části

Evropská unie dnes rozhodla prodloužit o tři měsíce období pro takzvané soukromé skladování, které chovatelům umožňuje vepřové maso nejdříve na nějakou dobu zamrazit a poté jej znovu uvést na trh.

Ministři zemědělství EU jednali i o návrhu na podporu vývozu zamrazených vepřových půlek, ale zatím bez úspěchu. Podpora exportu se tak nadále týká pouze zpracovaného a nezpracovaného masa Schválené opatření má z evropského trhu odčerpat přebytky, což může logicky vést k růstu cen. Ministr zemědělství Petr Gandalovič k tomu uvedl, že tato opatření mají význam především pro velké země EU, ale druhotně mohou pomoci i českým chovatelům. "Jakýkoliv odsun odčerpání produktu z Evropské unie znamená ozdravení trhu a zdravé zvýšení ceny," řekl s tím, že ČR tyto návrhy podpoří.
Případný nárůst cen Gandalovič nechtěl příliš komentovat. "Když se podíváte do historie ceny vepřového, tak vidíte, že za poslední tři čtyři roky je konstantní. To neodpovídá realitě. Je vidět, že to je cena, která je uměle stlačená tím přebytkem," uvedl. Podle něj případný nárůst ceny vepřového masa nebude nijak vybočovat z nárůstu cen u jiných komodit. "Je to stejné jako u mléka," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down