17.10.2000 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU pomáhá při rozvoji turistiky na jižní Moravě

Ve středu 18. října bude v Židlochovicích u Brna slavnostně uveden do provozu nový úsek cyklistické stezky Brno – Vídeň (Brno – Laa an der Thaya). Nová stezka byla vybudována díky finanční podpoře Evropské unie prostřednictvím programu Phare přeshraniční spolupráce ve výši 15 mil Kč (410 tisíc €), což představuje 65 % celkových nákladů projektu. Touto stavbou byla realizována jedna etapa záměru projektu Euro Velo (evropská síť cyklistických stezek), a to úsek tzv. Jantarové stezky (z Polska přes Českou republiku a Rakousko po pobřeží Jadranu).

Nová stezka přispěje ke zvýšení přitažlivosti celého regionu pro domácí a zahraniční turisty a tudíž bude mít kladný dopad na jeho hospodářství. Navíc přispěje ke zlepšení životního prostředí, protože upřednostňuje využití dopravních prostředků nezatěžujících životní prostředí.

Novináři jsou zváni na slavnostní předání projektu, které se bude konat ve středu 18. října 2000 od 11.00 hodin na zámku v Židlochovicích u Brna, a následnou tiskovou konferenci.

Účelem stavby dokončeného úseku cyklistické stezky Brno -Vídeň bylo vybudování dopravního a cykloturistického značení na silnicích III. třídy a účelových komunikacích v délce 70 km, rekonstrukce účelových a výstavba nových komunikací pro cyklisty o šířce 2,5 – 3 m s asfaltovým nebo dlážděným povrchem v celkové délce 9,8 km mezi Brnem a česko-rakouskou státní hranicí v Hevlíně. Zbývající podíl nákladů byl uhrazen z vlastních zdrojů investora – Sdružení „Cyklistická stezka Brno – Vídeň“.
Tento projekt byl spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, který byl zahájen v roce 1994. K dnešnímu dni bylo z tohoto programu vyčleněno 180 mil. euro (6,5 miliardy Kč) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkem bylo dosud od roku 1990 v rámci celého programu Phare včetně programu přeshraniční spolupráce v České republice proinvestováno přes 660 mil. euro (24 miliard Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down