16.10.2000 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU pomáhá zlepšit životní prostředí

Dne 17. října bude slavnostně uvedena do provozu nová kanalizace na Liberecku. Přispěje ke zvýšení čistoty vody v řece Nise, která tvoří poté, co opustí Českou republiku, hraniční řeku mezi Německem a Polskem. Z tohoto důvodu budou mít z čistější vody v řece Nisa užitek nejenom občané České republiky ale také lidé žijící v přilehlých příhraničních regionech Německa a Polska. Výstavbu kanalizace spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Phare, a to prostředky ve výši 19 mil Kč, což představuje 67% celkových stavebních nákladů. Zbývající náklady hradilo Sdružení měst a obcí “Čistá Nisa”.

Realizací tohoto projektu byl dobudován páteřní kanalizační sběrač, který bude nyní odvádět většinu komunálních odpadních vod z uvedeného území na čistírnu odpadních vod v Liberci. V rámci realizace stavby bylo vybudováno celkem 8 km kanalizace z PVC, a také veřejné části domovních přípojek a revizní šachty.
Kromě zmíněnného projektu spolufinancovala Evropská unie mnoho dalších čistíren odpadních vod a kanalizací v povodí řeky Nisy, a to v Liberci, Rumburku, Varnsdorfu, Chrastavě a Hrádku nad Nisou. Celková hodnota těchto projektů, které za posledních pět let přispěly ke značnému zlepšení kvality vody v této řece, převyšuje částku 300 mil Kč (8 mil €).
Zmíněný projekt byl spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, který byl zahájen v roce 1994. K dnešnímu dni bylo z tohoto programu vyčleněno 180 mil. euro (6,5 miliardy Kč) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkem bylo dosud od roku 1990 v rámci celého programu Phare včetně programu přeshraniční spolupráce v České republice proinvestováno přes 660 mil. euro (24 miliard Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down