04.12.2000 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU pomáhá zlepšit životní prostředí

Dne 5. prosince 2000 budou slavnostně uvedeny do provozu projekty, jejichž cílem je přispět ke zlepšení kvality života a hospodářskému a kulturnímu rozvoji v hraničním regionu České republiky s Německem. Projekty spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím programu Phare - přeshraniční spolupráce ve výší 55 mil. Kč (1,6 mil euro), což představuje přibližně 60 % celkových nákladů.

Zmíněné projekty představují:

1. Železná Ruda -Špičák – kanalizace I. a II. etapa, které představují dobudování kanalizační sítě v hraniční obci Železná Ruda. Výstavbou kanalizační sítě se výrazně sníží znečištění hraničního toku Řezná (Regen). Realizace tohoto projektu sníží negativní dopad znečištěných vod v příhraniční oblasti na německé straně (Bayerisch Eisenstein) a umožní i novou výstavbu v souladu s územním plánem obce. Splašková kanalizace financovaná v rámci projektu Phare měří cca 11,5 km, trubní řady jsou provedeny částečně z kameniny, PVC a ze železobetonu. Kanalizace je umístěna celkem v patnácti menších oddělených lokalitách.

2. Železná Ruda – turistické stezky, I. etapa je první částí celkového záměru výstavby turistických stezek a cyklostezek od hraničního přechodu a nádraží v Alžbětíně do Hojsovy Stráže, které budou navazovat na již provozované stezky na německé straně.Trasa o celkové délce 14.2 km je rozdělena do 5 úseků. Účelem stavby je především zlepšit podmínky pro stále rostoucí počet cykloturistů a pěších turistů, zvláště s ohledem na zvýšení jejich bezpečnosti. Proto je stezka vedena mimo silnice s tím, že v zimním období bude využita jako běžecká trasa. Nově vybudovaný úsek o celkové délce 1 233m, s šířkou 3 až 6 m s nezpevněnými krajnicemi 0,50 m má asfaltobetonový povrch. Součástí stavby je rovněž dodávka strojního zařízení pro letní a zimní údržbu v hodnotě.

Tyto projekty byly spolufinancovány z programu přeshraniční spolupráce Phare CBC, v rámci kterého byla k dnešnímu dni vyčleněna částka 6,6 miliardy Kč (180 mil. euro) na investice v příhraničních okresech České republiky. Celkově bylo vyčleněno od roku 1990 z Programu Phare, včetně Phare CBC, na pomoc České republice při přípravě na vstup do Evropské unie více než 26 mld. Kč (720 mil. euro).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down