27.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU povolila dovoz vepřového masa ze Slovenska

Evropská komise schválila obnovení dovozu vepřového masa ze Slovenska. Exekutiva unie tak reagovala na stanovisko veterinárních expertů, kteří zjistili, že slovenská prasata již nejsou postižena prasečím morem.

Poslední případ prasečího moru se na Slovensku objevil loni v červenci. O rok později experti z EU navštívili zemi, aby zhodnotili situaci u domácích stád. "Zpráva mise ukázala, že zdravotní stav prasat domácích na Slovensku je co se týče prasečího moru uspokojivý, i když zde jsou některé oblasti, kde existuje tato infekce u divokých prasat," uvádí se ve sdělení komise podle agentury Reuters. EU po loňském případu prasečího moru u Partizánského zakázala dovoz čerstvého vepřového ze Slovenska. Předchozí případ této nemoci se vyskytl na Slovensku v srpnu 2000 a slovenské úřady přestaly očkovat prasata proti moru v prosinci 2000. Prasečí mor je nemoc s vysokou úmrtností u mladých kusů, lidem však nebezpečný není. Na země, kde se tato nemoc vyskytla, mohou být uvalena exportní omezení a produkce vepřového v ní tak může utrpět značné škody.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down