04.04.2003 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU přispěje na propojení systémů potravinářské kontroly

Evropská unie přispěje jedním milionem eur (30,8 milionu Kč) na propojení informačních systémů osmi českých institucí, které se zabývají bezpečností potravin. ČR se podílí na nákupu technického vybavení dalšími asi 4,6 milionu Kč.

Vysoká bezpečnost potravin je jednou z priorit EU, ale i české zemědělské politiky. Důsledkem zlepšeného monitoringu zemědělství pak bylo například masivní odhalování BSE a postup při dioxinové aféře nebo drůbeží chřipce. Partnerem domácí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je při projektovém řešení Řecká zemědělská výzkumná nadace NAGREF. Experti mají v budoucnu mimo jiné české straně doporučit nejoptimálnější způsob kontroly čerstvého ovoce a zeleniny a také zjišťování zbytků chemických látek v potravinách. EU věnuje dále v rámci tohoto tzv. twinningového projektu zhruba 400.000 eur na zavedení ISO certifikace pro SZPI a další asi jeden milion eur na různé formy školení zaměstnanců v tuzemsku i zahraničí.
Propojení informačních systémů a napojení na EU se v budoucnu dotýká SZPI, Státní veterinární správy, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ministerstva zdravotnictví, České inspekce životního prostředí, Státní rostlinolékařské správy, Generálního ředitelství cel a Státního ústavu pro jadernou bezpečnost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down