28.03.2001 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU prodloužila embarga na vývozy dobytka

Stálý veterinární výbor EU prodloužil embargo na vývoz živého dobytka a odvozených výrobků z Francie a z Nizozemska. Zákaz vývozu živého dobytka z Francie a tepelně neošetřených živočišných produktů byl prodloužen do 12. dubna.

Pokud se ale v zemi do 3. dubna nevyskytne další případ kulhavky, navrhli veterinární experti omezit po tomto datu zákaz vývozu odvozených živočišných a mléčných výrobků jen na departementy Seine-et- Marne, Seine-Saint-Denis a Val d'Oise, kde se vyskytl druhý případ slintavky a kulhavky ve Francii. Nizozemsko nesmí vyvážet živý dobytek a odvozené produkty nejméně do 6. dubna, embargo na masné a mléčné výrobky, které nebyly tepelně ošetřeny, se ale týká jen provincií Gelderland, Overijsel, Flevoland a Noord-Brabant, zasažených nemocí. Veterinární experti budou jednat i ve středu. Posoudí britskou žádost o očkování dobytka na zasažených územích předtím, než bude poražen a zlikvidován, aby se zabránilo šíření viru - tedy stejné opatření, jaké minulý týden povolili Nizozemsku. Jednat se bude asi i o možném očkování zvířat v zoologických zahradách. Nizozemsko zatím potvrdilo pět výskytů nemoci, Francie dva. Krize okolo slintavky a kulhavky spolu s dlouhodobější krizí související s výskytem takzvané nemoci šílených krav (BSE) připravily EU o většinu odbytišť hovězího a vepřového masa. U vepřového ztratily zatím členské země 73 procent trhů, u hovězího 94 procenta odběratelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down