01.12.2000 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU rozhoduje o budoucnosti skotu

Evropská komise navrhuje dočasný zákaz používání masokostních mouček na dobu, která bude nezbytně potřeba na to, aby se členské státy EU mohly přesvědčit o správnosti a účinnosti legislativy EU.

Na základě názoru Řídícího vědeckého výboru Evropské komise diskutovali ve středu 29.11. komisaři o třech opatřeních, která se posléze Evropská komise rozhodla přijmout. Bude o nich v Bruselu rozhodovat Rada ministrů zemědělství členských zemí EU na svém mimořádném zasedání v pondělí 4. 12. věnovaném BSE.
Tyto tři návrhy přijaté na základě společné iniciativy komisařů Davida Byrna a Franze Fischlera jsou následující.
1. Dočasný zákaz masokostních mouček v krmivech hospodářských zvířat pro celou EU po dobu šesti měsíců. Těchto šest měsíců je doba potřebná k tomu, aby členské země mohly zkontrolovat, zda je správně implementovaná legislativa EU.
2. Vyloučit z potravního řetězce skot starší 30 měsíců, který nebyl laboratorně vyšetřen na BSE.
3. Zahrnout celá střeva skotu všech kategorií do kategorie specifického rizikového materiálu, který je zakázán pro používání pro lidskou spotřebu.
V případě, že tato opatření budou přijata včetně bodu 3, bude Státní veterinární správa zvažovat, zda usilovat o novelizaci vyhlášky č. 286 k veterinárnímu zákonu v bodě, kde je zmiňován specifický rizikový materiál.
První dva body není zatím důvod v ČR zavádět. Zatím veterinární správa nevidí důvod z nákazového hlediska k opatřením v nich zmíněných přistupovat. SVS pravděpodobně bude vyšetřovat pouze skot, který jeví příznaky onemocnění nervového systému, stejně, jako tomu bylo dosud. Nicméně od prvního ledna počítá veterinární správa s tím, že bude preventivně vyšetřovat více než desetkrát více vzorků než dosud.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down