25.04.2022 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU schválila Polsku plán pomoci zemědělcům kvůli drahým hnojivům

Evropská komise (EK) schválila Polsku plán pomoci zemědělcům za 836 milionů eur (přes 20 miliard Kč) na snížení dopadů vysokých cen hnojiv. Ve Varšavě to řekl eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Polsko se podle něj stalo první zemí Evropské unie, které EK takový záměr schválila. Komisař dodal, že rozsah veřejné pomoci bude v tomto ohledu rekordní.

"Na zemědělce ve všech zemích doléhají vysoké ceny hnojiv," řekl podle agentury PAP komisař. "Ale jen Polsko se rozhodlo s tím pomoct," dodal.

Wojciechowski upozornil, že EK na žádost Varšavy zareagovala velmi rychle a bezodkladně ji také schválila. Žádost byla podána 6. dubna a schválena 19. dubna.

"Komise v plném rozsahu přijala plán, který jí polská vláda předložila," pokračoval komisař. "Technické detaily jsou už na polské vládě," dodal. Upozornil také, že pomoc v tak velkém objemu v posledních letech žádná jiná členská země unie v zemědělském sektoru schválenou neměla.

Wojciechowski řekl, že dosáhnout politického přijetí takové pomoci je těžké. "Takovou pomoc si všechny země dovolit nemohou a všechny země se pro ni nerozhodnou," řekl.

Polské ministerstvo zemědělství v úterý oznámilo, že Evropská komise Varšavě schválila program subvencí za 3,9 miliardy zlotých. To zhruba odpovídá částce 836 milionů eur. Příjemci peněz budou moci získat granty až 53,50 eura (1300 Kč) na hektar travnaté plochy či pastviny a až 107 eur (2600 Kč) na ornou půdu. Strop nárokované pomoci bude na rozlohu 50 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down