11.05.2000 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU se otevírá produktům našeho ekologického zemědělství

„Vyjednáváme s Evropskou komisí možnost plné liberalizace vzájemného obchodu s biopotravinami, uvedl Tomáš Zídek, náměstek ministra zemědělství. Poznamenal, že se nebojí zahlcení našeho trhu těmito potravinami z EU, protože ceny ekologických potravin jsou v EU třikrát vyšší než produktů konvenčního zemědělství.

„Naopak to považujeme spíš za šanci pro naše ekologické zemědělce,“ dodal. Podle jeho slov EK předběžně s tímto návrhem souhlasí, záleží však na tom, zda své ano vysloví i jednotlivé země patnáctky. Export ekologických produktů usnadňuje podle Zídka také skutečnost, že český certifikační a kontrolní systém pro biopotraviny rostlinného původu Evropská unie letos v únoru uznala. „V pondělí 15. května začne v Bruselu další technická konzultace, při níž se bude jednat o akreditaci pro živočišnou produkci a pro maso a masné výrobky,“ poznamenal Zídek. Jak dodal, pokud se nám podaří dosáhnout uznání našeho kontrolního a certifikačního systému i v této oblasti, budeme první státem z třetích zemí, který bude moci do evropské patnáctky dovážet bez problémů i tyto ekologické produkty. Jak náměstek uvedl, tento cíl by měl být dosažen již v druhém pololetí letošního roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down