EU uděluje Francii výstrahu

Evropská komise, jak uvedla agentura Reuters, udělila ve středu oficiální výstrahu Francii za zákaz dovozu hovězího masa z Velké Británie. Jde o první právní krok komise vůči této zemi, sdělila exekutiva EU v Bruselu.

„Komise dnes rozhodla udělit Francii písemnou výstrahu,“ hovoří se v prohlášení Komise. V něm je jasně uvedeno, že Francie porušila rozhodnutí soudního evropského dvoru.

Soud uznal zákaz dovozu do Francie v prosinci jako protiprávní. Francie jej ospravedlňovala vysokým počtem onemocnění BSE u britských zvířat. Francouzský ministr zemědělství řekl, že se vláda nebude tímto tématem do parlamentních voleb v červnu zabývat.

Francii nyní běží třicetidenní lhůta, aby na dopis reagovala. Pokud by uběhly další tři měsíce vrátí se případ k Nejvyššímu soudnímu dvoru společenství v Lucembursku. Ten může za neuposlechnutí dřívějšího rozsudku vyměřit pokutu.

Francie zákaz zdůvodňuje skutečností, že u britského hovězího není jisté jestli je BSE negativní. Vycházejí přitom ze skutečnosti, že více než stovka lidí zemřela na nemoc, kdy nelze vyloučit, že šlo o BSE. Všeobecný zákaz dovozu britského hovězího byl zrušen Komisí v létě 1999.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *