19.04.2004 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU uzákonila změny ve značení GMO a jejich sledovatelnost

Postihnout změny evropské legislativy, odstranit nedostatky dřívější právní úpravy a také zohlednit skutečnost, že naše země již bude součástí Evropské unie, je úkolem nového zákona o geneticky modifikovaných organismech. Unie však chrlí pro tuto oblast další předpisy. Jde zejména o změny ve značení a vysledovatelnost GMO v celém řetězci od prvovýroby či dovozce až po spotřebitele.

Podle Zuzany Doubkové z ministerstva životního prostředí zjednodušuje nový zákon č. 78/2004 Sb. povolovací řízení pro uzavřené (laboratorní) nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO). Proces jejich uvolňování do oběhu přizpůsobuje praxi běžné v Evropské unii a podrobněji stanovuje postup správního řízení. Zveřejňováním žádostí o nakládání s GMO, jejich uvolňování do životního prostředí (polní pokusy) a uvolňování do oběhu (na zpracování, pěstování apod.) zapojuje do schvalování celou veřejnost, která může ke zveřejněným údajům dávat své připomínky. Nejvíce změn přináší nový zákon v postupu získávání povolení pro uvádění do oběhu, tedy pro dovoz, prodej, zpracování či pěstování. Zde zákon přebírá složitou proceduru platnou v evropské patnáctce. Doubková připomněla, že od okamžiku vstupu do unie začnou i u nás platiti povolení týkající se GMO, která zatím EU vydala. Jejich seznam je na internetové stránce http://gmoinfo:jrc:it. Povolení uvádět do oběhu je vázáno na daný GMO a s ním související podmínky. Kompletní metodiku pravidel pro pěstování GMO a jejich koexistenci s konvenčním i ekologickým zemědělstvím připravuje podle Doubkové ministerstvo zemědělství. Zatím je u nás pro pěstování schválena pouze Bt kukuřice, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský však doposud nepovolil žádnou její odrůdu. Odrůdy Bt kukuřice nejsou ani v seznamu povolených odrůd EU.
Přestože je nový zákon účinný od konce letošního února, poslanci už mají na stole návrh jeho novely. Ta je odpovědí na rychlý legislativní kvas, který v souvislosti s GMO probíhá v unii. Brusel totiž vydal v krátké době tři nová nařízení, která se zabývají GMO v potravinách a krmivech, označováním GMO a výrobků z nich a přeshraničním pohybem GMO. V těchto nařízeních unie mimo jiné stanovila, že údajem o původu z GMO se musí označovat i ty produkty, které již neobsahují žádnou bílkovinu nebo nukleovou kyselinu (DNA), tedy například i oleje nebo škroby vyrobené z GM surovin. To zatím náš zákon nevyžaduje. Nadále nebude nutné však označovat potraviny vyrobené pomocí GMO nebo jejich enzymů. Jde například o sýry, při jejichž produkci se používají syřidlové enzymy pocházející z GM mikroorganismů. Novinkou je povinnost zajistit sledovatelnost GMO v celém řetězci od zemědělské prvovýroby či dovozce, přes zpracovatele až po obchodníka. První dvě nařízení, která se týkají označování a sledovatelnosti, začnou být v EU účinná již tento měsíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down