EU zavede cla na některé zemědělské produkty z Ukrajiny, když jich bude moc

Evropská unie znovu zavede cla na některé zemědělské produkty z Ukrajiny, pokud jejich dovoz překročí určité množství. Podle agentury DPA se na tom dohodli vyjednavači členských zemí a Evropského parlamentu. EU cla zrušila po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Dohoda pro vybrané produkty

Nová dohoda, která by měla platit do června 2025, se týká vajec, drůbeže, cukru, kukuřice, ovsa, krupice a medu. Pro tyto produkty bude stanoveno množství, které je možné importovat bez proclení. Když bude tato kvóta překročena, bude se za další dovoz platit clo. Na import pšenice se zatím opatření vztahovat nemá.

Reakce na protesty

Agentura Reuters napsala, že by se cla měla začít platit, pokud dovoz daných produktů překročí průměrné importované množství z let 2022 a 2023. DPA podotýká, že tím unie vychází vstříc zemědělcům, kteří v některých členských zemích proti bezcelnímu dovozu ukrajinských produktů protestovali.
Dohodu z dnešní noci musí ještě formálně schválit členské státy EU a Evropský parlament.*

mapa s vlajkou Ukrajiny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down