20.11.2007 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU zvažuje označení Made in the EU

Potraviny či nápoje vyrobené v některém ze členských států Evropské unie by v budoucnu mohly nést jednotné označení Made in the EU. Tuto možnost podle agenturních zdrojů aktuálně zvažuje Evropská komise.

Otázkou ale je, zda by s tím souhlasily i členské země. Podobné myšlenky se totiž už objevily v minulosti a v některých státech se nesetkaly s příliš vřelou odezvou. Označení by na sobě mělo mít podle návrhu, na kterém podle serveru EUobserver pracuje eurokomisař pro oblast zdraví Markos Kyprianou, vše, co je alespoň v poslední fázi vyráběno v EU. Zahrnovalo by to tak i věci, které budou vyrobeny z dovážených surovin. Výjimku by měla mít pouze masa.
To, že EK možnost zavedení společného unijního označení zvažuje, potvrdil i diplomatický zdroj, podle něhož však je vše zatím projednáváno pouze na úrovni komise a členské státy o tom nebyly zatím informovány. Ač jde zatím o teprve se rodící návrh, tak už nyní se dočkal kritiky.
Myšlenka na zavedení označení Made in the EU není nová. O něčem podobném se uvažovalo v roce 2004, kdy nicméně komise nakonec od toho upustila kvůli kritice některých zemí. Británie, Německo či Nizozemsko tehdy poukazovaly mimo jiné na náklady, které by nový způsob označování způsobil. Některé státy navíc zase vehementně zdůrazňovaly, že si chtějí uchovat vlastní národní označení.
Například nizozemská poslankyně Dorette Corbeyová uvedla, že návrh nebere dostatečně v potaz některé ekologické aspekty výroby.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down