31.01.2006 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europoslanci navrhují zmírnit reformu

Ceny cukru by se neměly o tolik snižovat a na restrukturalizační podporu by měli dosáhnout všichni pracovníci v sektoru, které reforma nejvíce postihne. Je třeba monitorovat dovozy cukru ze třetích zemí a najít pro cukr také jiné uplatnění, například na výrobu bioetanolu. To jsou zhruba hlavní výhrady Evropského parlamentu k připravované reformě cukerního pořádku Evropské unie. Unie se navíc potýká s nadměrnými zásobami cukru, které si pravděpodobně vynutí dodatečné krácení kvót již v této sezóně.

Europoslancům připadá navržené celkové snížení ceny bílého cukru o 39 procent příliš radikální. Podle nich by postačilo celkové krácení ceny bílého cukru o 30 procent, ceny surového cukru o 26 místo navržených 36 procent a ceny cukrovky o 11 místo předpokládaných 24 procent. Poslanci chtějí zachovat intervenční mechanismus v sektoru po dobu čtyř let, během nichž se bude nový cukerní pořádek zavádět. Požadují také zpřísnit kontroly dovozu cukru do společenství a limitovat množství cukru, který do unie s výhodou dovážejí nejchudší země. Podle poslanců by tyto země mohly do unie vyvézt nejvýše rozdíl mezi svou produkcí a spotřebou. Tím by se mělo předejít zneužití výhod, které unie vyhradila pro tyto chudé země.
Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fiscerová Boelová připomněla, že za řadu prvků v reformě vděčí právě dřívějším návrhům Evropského parlamentu. Jak uvedla, jde například o restrukturalizační fondu či opatření na přechodnou podporu trhu. Je ale otázka, nakolik se poslední připomínky europoslanců objeví v konečném znění návrhu nařízení, který by měla příští měsíc definitivně schválit rada zemědělských ministrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down