Europoslanci ve Štrasburku schválili směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se rovněž věnuje problematice dvojí kvality výrobků, ale v praxi nevede k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizuje řada českých zástupců v Evropském parlamentu (EP).
Pro směrnici hlasovalo 474 poslanců, proti bylo 163 a 14 se hlasování zdrželo. Cílem právní úpravy, která je součástí balíčku s názvem Nová politika pro spotřebitele, je poskytnout lidem transparentnější informace o mechanismu zpracovávání nabídek na online trzích a v internetových srovnávacích službách. Těm směrnice ukládá zveřejnit parametry, které určují pořadí nabídek, ve kterém se zobrazí potenciálnímu kupci. Spotřebitelé mají podle nových pravidel také být informováni o tom, od koho výrobky či služby kupují, aby věděli, jak jsou chráněni v případě problému - například když je nutná reklamace.
Směrnice se také věnuje problematice dvojí kvality výrobků, tedy když jsou výrobky s rozdílným složením prezentovány pod stejnou značkou. Upřesňuje, jak by v záležitosti měly postupovat členské státy a za jakých okolností může různé složení výrobků být považováno za zavádějící a zakázané. Případy mají být posuzovány jednotlivě. Po Evropské komisi (EK) dokument požaduje, aby po dvou letech od vstupu směrnice v platnost posoudila aktuální stav a případně navrhla zařazení dvojí kvality výrobků mezi nekalé obchodní praktiky. Řada českých zástupců, kteří se podíleli na pozměňovacím návrhu, vyjádřila názor, že směrnice se problematice dvojí kvality výrobků nevěnuje dostatečně. Pozměňovací návrh by dvojí kvalitu zařadil mezi nekalé praktiky, dnes ale na plénu neprošel.*