Europoslanci posílí dotační rozpočet na čerstvé ovoce a mléko do škol

Europoslanci rozhodli, že podpoří finanční posílení programu, díky němuž dostávají školáci v celé Evropské unii dotované mléko a mléčné výrobky a také čerstvé ovoce a zeleninu. Nově by měl roční rozpočet na příspěvky na zdravější stravování vzrůst o 20 milionů eur na celkových 250 milionů eur (6,8 miliardy korun).

Dotované dodávky mléka a mléčných výrobků do škol v EU běží už od roku 1977, ve školním roce 2013/2014 se tak mléko dostalo k 19 milionům žáků. V České republice je do programu zapojeno na 600 000 dětí ve třech tisícovkách škol. Příspěvky na ovoce a zeleninu pro školní děti unie poskytuje od roku 2009, a před dvěma lety díky nim dostalo tyto produkty deset milionů dětí.

Tyto programy, které mají propagovat zdravější stravování dětí a které fungují i v Česku, navrhla Evropská komise před dvěma lety sloučit. Tento krok nyní podpořil europarlament, předběžný souhlas už vyslovily i členské státy.

Další z návrhů komise, který se týkal zúžení okruhu dotovaných výrobků, naopak u poslanců podporu nenašel. Evropská komise původně chtěla, aby se finanční podpora nově týkala jen podle jejího názoru zdravějších produktů - neochuceného mléka a mléčných výrobků. Zákonodárci ale dospěli k názoru, že například ovocné jogurty či ochucená mléka jsou u dětí natolik populární, že by taková restrikce byla kontraproduktivní.

Podle europoslanců je třeba zdravější stravování školních dětí propagovat zejména s ohledem na rostoucí podíl evropských školáků, kteří trpí nadváhou. Podle statistik je v Evropské unii 20 milionů dětí, které se potýkají s kilogramy navíc. Děti a dospívající podle odborníků denně snědí jen asi 30 až 50 procent doporučené denní dávky čerstvého ovoce a zeleniny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down