19.11.2008 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europoslanci schválili menší škrty

Evropský parlament dnes v rámci plánovaných změn v evropské společné zemědělské politice schválil menší škrty v dotacích pro velké farmy. Proti těm protestují mimo jiné i čeští zemědělci a v současnosti o nich jednají i ministři zemědělství EU.

Podle stále aktuálního návrhu jsou zemědělcům, kteří získají přes pět tisíc eur (asi 125 tis. Kč) na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Komise chce, aby se tento podíl postupně zvyšoval, a to až na 13 procent v roce 2012.
Pro větší zemědělské farmy mají být učiněna dodatečná snížení: o tři procenta u farem dostávajících více než sto tisíc eur (asi 2,5 mil. Kč), o šest procent u zemědělských podniků získávajících nad 200 tisíc eur (asi pět mil. Kč) a o devět procent u farem, které dostávají dotace nad 300 tisíc eur (asi 7,5 mil. Kč). Česka by se škrty dotkly od roku 2012, ale vláda se s nimi, stejně jako kabinety celé řady dalších států, nehodlá smířit.
Europoslanci ovšem chtějí, aby se škrty pro příjemce nad pět tisíc eur ročně nezvyšovaly až na 13 procent v roce 2012, ale jen na sedm procent. Pro větší farmy chtějí rovněž nižší škrty, než které jsou v současnosti na stole: o jedno procento u farem dostávajících více než sto tisíc eur (asi 2,5 mil. Kč), o dvě procenta u zemědělských podniků získávajících nad 200 tisíc eur (asi pět mil. Kč) a o tři procenta u farem, které dostávají dotace nad 300 tisíc eur (asi 7,5 mil. Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down