Europoslanci těsně podpořili normu o obnově přírody, kterou kritizují zemědělci

Evropský parlament dnes po nebývale těsném hlasování podpořil návrh na obnovu přírody na územích dotčených lidskou činností. Pro klíčovou součást environmentální politiky Evropské unie hlasovalo 336 poslanců, většinou z levicových skupin či liberálů. Proti se postavilo 300 zástupců pravicových frakcí včetně většiny nejpočetnějších lidovců. Europoslanci nyní začnou o konečné podobě pravidel vyjednávat se členskými státy.

Evropské země hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství, odlesňování a rozšiřování městských ploch přicházejí o řadu druhů rostlin a živočichů. Podle odhadů expertů hrozí vymření až milionu druhů. Evropská komise (EK) proto loni navrhla normu, kterou vítají ochránci přírody, avšak zemědělci ji kritizují. EU by na jejím základě měla na pětině suchozemských a vodních ploch zavést opatření pro obnovu přírodních ekosystémů. Pravidla počítají s obnovou desítek tisíc kilometrů říčních koryt, rozšiřováním městské zeleně nebo zakládáním remízků či ploch k zadržování vody na části zemědělských ploch. "Zdravá příroda je naše nejcennější bohatství. Čistí nám vzduch a vodu, mírní extrémní vedra, záplavy i požáry, je naším největším spojencem v boji proti změně klimatu," vyjmenoval některé argumenty zastánců zákona pirátský europoslanec Mikuláš Peksa z frakce evropských zelených. Zastánci i odpůrci normy vedli v posledních dnech nevídaně intenzivní kampaň a vzájemně se obviňovali z politizace tématu ochrany přírody kvůli blížícím se evropským volbám. "Brutálně zasahuje do kompetencí členských států a vytváří nekryté náklady," kritizoval normu občanský demokrat Alexandr Vondra z politické skupiny konzervativců. Mezi největší odpůrce návrhu patřil německý šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber, podle něhož návrh v současné podobě neúnosně zkomplikuje život zemědělcům, kteří se už tak potýkají s vysokými náklady a problémy s odbytem. Část českých poslanců z jeho skupiny však návrh podpořila. "S obnovou přírody nemůžeme ztrácet čas. Například opylovači nám velmi rychle mizí," řekl europoslanec za STAN Stanislav Polčák. Stejně jako část jeho kolegů tvrdí, že navržená pravidla neohrozí zemědělskou produkci, ale naopak přispějí k tomu, aby bylo potravin i nadále dost.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down