Eurostat potvrdil rekordní míru inflace v eurozóně, v EU činila 5,6 procenta

Míra inflace v eurozóně byla v lednu na 5,1 procenta, tedy nejvýše od roku 1999. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, a potvrdil tak svůj dřívější odhad. V celé Evropské unii míra inflace stoupla na 5,6 procenta z prosincových 5,3 procenta. V České republice byla třetí nejvyšší.

Výsledek byl překvapivý, analytici totiž podle agentury Reuters očekávali, že tlak na růst cen poleví a míra inflace z prosincových pěti procent klesne zhruba na 4,4 procenta. Stejně jako v předchozích měsících se i v lednu zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin, vysoko ale zůstávají i ceny služeb a průmyslového zboží.
Loni v lednu činila míra inflace v eurozóně 0,9 procenta. V celé unii byla na 1,2 procenta.
Nejnižší míru inflace vykázala minulý měsíc Francie s 3,3 procenta, Portugalsko s 3,4 a Švédsko s 3,9 procenta. Nejvyšší míru inflace zaznamenali v Litvě (12,3 procenta), Estonsku (11 procent) a v České republice (8,8 procenta). Ve srovnání s prosincem se růst cen v osmi členských státech zpomalil a v 19 zrychlil.
Míra inflace tak v 19 zemích platících eurem zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. ECB už letos nevylučuje zvýšení sazeb, finanční trhy se zvýšením základní úrokové sazby počítají. O dalších krocích banka rozhodne v březnu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down