27.02.2006 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eurostat upřesnil zemědělský důchodu na pracovníka

Upravený odhad důchodu na pracovníka v zemědělství za loňský rok uveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat. Vychází z hodnot poskytnutých členskými státy letos v lednu. Podle něj klesl reálný důchod na pracovníka v evropské pětadvacítce loni ve srovnání s rokem 2004 o 5,6 procenta.
V ČR se proti loňsku tento ukazatel zvýšil podle únorového odhadu o 12,6 procenta (podle předešlého odhadu to bylo jen o čtyři procenta).

Snížení je podle Eurostatu výsledkem poklesu skutečného zemědělského důchodu (o 7,9 procenta) částečně kompenzovaného snížením podílu práce na nákladech na vstupy do zemědělství (o 2,4 procenta). Na hodnotu ukazatele měl vliv pokles výnosu ze zemědělství, snížení nákladů na vstupy i vzrůst reálné hodnoty podpory.
Eurostat konstatuje, že důchod na pracovníka v zemědělství se nevyvíjel ve všech státech evropské pětadvacítky stejně. Ve srovnání s rokem 2004 vzrostl nejvíce v Litvě (o 24,6 procenta), Irsku (o 16,5 procenta), Lotyšsku (o 13,1 procenta) a v České republice (o 12,6 procenta). Naopak největší pokles vykázalo Portugalsko (o 12 procent), Slovensko (o 10,6 procenta). Podobně jako Slovenku se o více než deset procent snížil zemědělský důchod na pracovníka také v Itálii, Španělsku a Francii. Eurostat uvedl, že pokles reálné hodnoty zemědělské produkce způsobilo snížení výnosu z rostlinné (o osm procent) i živočišné výroby (o 1,3 procenta). V rostlinné výrobě šlo jak o pokles produkce (celkem o 5,3 procenta), tak o snížení farmářských cen (o 2,9 procenta). Nejvýraznější byl pokles v produkci obilovin, který ve Španělsku dosáhl až 42 procenta a v Portugalsku 39 procent. Meziročně se však snížila i produkce olivového oleje a vína. Na zmenšení důchodu z živočišné výroby se podepsal hlavně pokles farmářských cen, a to zejména u vajec (o 9,9 procenta) a u drůbeže (o tři procenta).
Zemědělský důchod zahrnuje příjem ze zemědělských aktivit (stejně jako z neoddělitelných nezemědělských druhotných činností) během daného účetního období, a to i přesto, že v některých případech odpovídající výnosy dostanou zemědělci až později. Nepředstavuje tedy důchod skutečně dosažený v daném období. Nezahrnuje příjem z ostatních zdrojů, jako jsou například nezemědělské aktivity, sociální výhody či výnos z majetku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down