07.07.2010 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evidence nákupů a prodeje dřeva

Europoslanci schválili, aby se v Evropské unii nemohlo prodávat dřevo, které bylo vytěženo protiprávním způsobem. Obchodníci budou muset evidovat, od koho dřevo nakupují i komu ho prodávají.

Tato norma by mohla začít platit koncem roku 2012. Potřebný k tomu bude i souhlas zemí EU, ale ten by podle zdrojů z parlamentu neměl být už zřejmě problémem.
"Rozhodnutí EU zakázat prodej nezákonně vytěženého dřeva v rámci celého řetězce přestavuje zcela zásadní krok," řekla v prohlášení zelená europoslankyně Satu Hassi z Finska.
Parlament odhadl, že asi pětina dřeva a dřevařských výrobků, které se nyní dostávají na unijní trh, bylo získáno nezákonně. Na obchodníky, kteří tento zákaz poruší, budou členské státy moci uvalit sankce, například v podobě pokut. Jejich výše by pak měla odpovídat škodám, které těžba vyvolala na životním prostředí.
Opatření má za cíl boj se změnami klimatu. Odlesňování je považováno za jeden z důvodů nárůstu skleníkových plynů. Ohrožuje i mnoho živočišných i rostlinných druhů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down