Geneticky modifikované organismy zřejmě dostanou v Evropské unii zelenou. Důvodů je k tomu značné množství. USA totiž opět zesílily tlak a varovaly, že chtějí v rámci Světové obchodní organizace vytvořit koalici a s její pomocí dosáhnout povolení dovozu produktů z GMO do EU.
Amerika tak mimo jiné reaguje na požadavky svých zemědělců, reprezentovaných prezidentem Americké farmářské asociace (AFBF) Bobem Stallmanem. Ten tvrdí, že pravidla, která unie v této oblasti stanovila, nerespektují ustanovení WTO o volném obchodu. Od roku 1998 totiž v Evropě platí de facto moratorium na GM potraviny a v jeho důsledku nelze ani takové zboží dovážet ze třetích zemí.
Ovšem unie nereaguje jen na tlak ze zahraničí. Již koncem minulého roku přijal Evropský parlament usnesení ke zprávě Evropské komise o biologických vědách a biotechnologii, kde v otázce potravin podporuje názor, že moratorium na GMO by mělo skončit z důvodu podpory inovace. V souvislosti s tím parlament také prohlásil, že biotechnologie může přispět k nalezení správných řešení pro ekologické problémy, udržitelný rozvoj a dostatek potravin.
Počátkem tohoto března ostatně Evropská komise upozornila na zpoždění unie v oblasti biotechnologií a požadovala po členských zemích aktivní přístup. Podle údajů komise odřeklo v minulých čtyřech letech výzkumné projekty 40 procent organizací a počet přihlášených polních pokusů s GMO klesl v té době o 76 procent. Abychom uspěli v mezinárodní konkurenci, je na čase tento trend obrátit, zasazuje se komisař pro výzkum Philippe Busquin.
Na cestě unie k povolení GMO se ovšem vyskytují překážky. Ministři zemědělství některých členských zemí mají obavu z toho, že pěstování těchto plodin by mohlo ovlivnit konvenční producenty. K tomuto tzv. problému koexistence se vyjádřil komisař Franz Fischer, podle něhož zemědělci, kteří vyrábějí konvenčně bez použití GMO a chtějí se chránit před prokřížením nebo smícháním s modifikovanými plodinami se musejí sami postarat o potřebné pufrační zóny a preventivní opatření. Zároveň se také vyslovil proti zavedení GMO prostých zón, protože ochranou čistě ekonomických zájmů nelze obhájit omezení základních svobod.
Fischler tak tlumočil poslední názor Evropské komise, která zároveň oznámila, že koexistence vychází ze zásady, že se zemědělci mají sami rozhodnout, jaké rostliny chtějí pěstovat. Žádná z forem zemědělství by v EU neměla být vyloučena. Jako první z členských zemí zareagovalo Španělsko, které chce v dohledné době povolit pět odrůd Bt-kukuřice. Podle německých vládních zdrojů se tak konec GMO moratoria očekává již v létě.