Evropa zažila třetí nejteplejší leden v historii měření

Evropa zažila třetí nejteplejší leden v historii měření. Oznámila to  ve své zprávě agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Nejnižší lednové hodnoty navíc dosáhl rozsah antarktického mořského ledu.

Služba, která využívá vysoký počet naměřených údajů ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě, dnes oznámila, že první měsíc tohoto roku byl třetím nejteplejším lednem v Evropě. Velká část Evropy měla nadprůměrné teploty vzduchu, včetně Balkánu a východní Evropy, kde byl na Nový rok zaznamenán rekordně teplý den. "Výrazné teplé anomálie byly zaznamenány také v oblasti Špicberků," uvedla služba ve své zprávě.
Nadprůměrné teploty byly také na východě Spojených států, v Kanadě, Mexiku a v pásmu jihovýchod-severozápad přes západní Rusko.
Rozloha mořského ledu v Antarktidě v lednu dosáhla nejnižší lednové hodnoty v souboru satelitních dat, a to 31 procent pod průměrem. To je výrazně pod hodnotou předchozího rekordu z ledna 2017.
V Arktidě byla rozloha mořského ledu čtyři procenta pod průměrem, což ji řadí na třetí nejnižší hodnotu za leden v záznamu satelitních dat. Nejvíce průměru blízké koncentrace mořského ledu v Arktidě byly v Barentsově moři a na Špicberkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down