Evropa zažívá druhou nejteplejší zimu v historii měření, uvedl Copernicus

Evropa v současné době zažívá druhou nejteplejší zimu v historii měření. Oznámila to dnes ve své zprávě agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Nejnižší únorové hodnoty navíc dosáhl rozsah antarktického mořského ledu.

Služba, která využívá vysoký počet naměřených údajů ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě, sdělila, že letošní únor byl pátý nejteplejší na světě v historii měření. Většina Evropy zaznamenala nadprůměrné teploty vzduchu, zejména severní Norsko a Švédsko a Špicberky. "Nadprůměrné teploty se vyskytly na východě Spojených států, v severním Rusku a v Pákistánu a Indii," uvedl Copernicus.
Podprůměrné teploty byly naproti tomu zaznamenány na Pyrenejském poloostrově, v Turecku, na západě Spojených států, v Kanadě, na severovýchodě Ruska a v severní Austrálii.
Rozloha mořského ledu v Antarktidě minulý měsíc dosáhla nejnižší únorové hodnoty v souboru satelitních dat, a to 34 procent pod průměrem. To je výrazně pod hodnotou předchozího rekordu z února 2017.
V Arktidě byla rozloha mořského ledu čtyři procenta pod průměrem, což ji řadí na druhou nejnižší hodnotu za únor v záznamu satelitních dat, společně s únorem 2016 a 2017. Nejvíce podprůměrné koncentrace mořského ledu v Arktidě byly v Barentsově moři a na Špicberkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down