25.09.2009 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropou zmítají farmářské protesty

Nespokojenost zemědělců s nízkými cenami mléka přerostla v protestní akce, které v uplynulých dnech vyvrcholily vyléváním mléka. Je to v rozporu s nakládáním s živočišnými produkty, varují veterináři. Zdrženlivá je i česká agrární komora.

Vylitím 22 tisíc litrů mléka v centru Paříže pokračovala minulý týden válka francouzských výrobců mléka proti směrnicím Evropské unie. Právě jim kladou farmáři za vinu současnou svízelnou situaci. Ministr zemědělství Bruno Le Maira se dohodl s předními francouzskými bankami, že uvolní 250 milionů eur na půjčky farmářům, jimž hrozí bankrot. Úrok u úvěrů splatných v roce 2011 nemá přesáhnout tři procenta ročně. Le Maire také slíbil, že iniciuje mimořádný zemědělský summit EU na začátek října, kde by se měla řešit současná situace. Podobně jako na Náměstí Republiky v Paříži vylili farmáři hektolitry mléka do polí nebo ulic jiných měst. Někteří blokovali také závody na zpracování mléka, sídla potravinářských firem a také úřední budovy. K protestujícím ve Francii se přidali také výrobci v Německu a v Belgii, kde demonstranti vylili mléko před bruselskou budovu Evropské komise. Desetitisíce litrů mléka vylitého z cisteren.před klášterem Helfta blízko německého Eislebenu se kanalizací dostaly do nedalekého rybníka, kde uhynuly tisíce ryb. Policie případ vyšetřuje jako znečištění vod z nedbalosti. Kdo by měl škodu uhradit, zatím není jasné. A jak se na vylévání mléka dívá Státní veterinární správa ČR (SVS)? Demonstrativní vylévání mléka na ulici nebo do kanálu je v rozporu s nakládáním s živočišnými produkty, či s vedlejšími živočišnými produkty,“ odpověděl na dotaz Zemědělce její tiskový mluvčí Josef Duben.
„Vylévání mléka je zásadní věc,“ reagoval na radikální protesty západoevropských farmářů prezident Agrární komory ČR Jan Veleba s tím, že o takové formě protestu by u nás musely rozhodnout chovatelské svazy. Poukázal přitom na to, že při dnešních malých tržbách není pro zemědělce jednoduché se ještě jejich části vzdát a mléko na protest vylévat v ulicích. „Ani Francie není jednotná a těch, kteří mléko vylévají, je menšina,“ uvedl Veleba. Podle francouzských odborů se na protestech podílí polovina výrobců mléka ve Francii. Zástupci mlékárenského průmyslu naopak hovoří o tom, že se jí účastní pouhých deset procent a že dodávky mléka nebyly ani příliš narušeny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down