Evropská komise zatím nehodlá na úrovni Evropské unie zavádět žádné omezení alkoholických nápojů. Vyplývá to ze Strategie pro podporu členských států při zmírňování škodlivých účinků způsobených alkoholem, kterou přijala minulý týden.
Z Bruselu se proslýchalo, že komisař pro ochranu zdraví a spotřebitele Markos Kyprianou hodlá rázně zatočit s volným přístupem k alkoholickým nápojům, který zatím panuje ve většině států Evropské unie. Obavy výrobců se týkaly třeba povinného varovného značení na etiketách, které by mělo informovat spotřebitele o nepříznivých účincích alkoholu podobně, jako známé nápisy na krabičkách cigaret. Podle Potravinářské komory ČR by takové upozornění hlavně snížilo konkurenceschopnost evropských lihovin, vín a piv na světovém trhu. Mluvilo se i o možném omezení dostupnosti alkoholických nápojů tím, že by se mohly prodávat jen v několika málo obchodech.
Strategie boje
Evropská komise nakonec přijala strategii, v níž boj s nebezpečím alkoholismu ponechává na členských státech. Za prioritu přitom považuje:
ochranu dětí a mladistvých,
snížení počtu úmrtí a zranění při nehodách zaviněných požitím alkoholu,
omezení negativního dopadu na hospodářství,
zvýšení povědomí o škodlivých důsledcích konzumace alkoholu na zdraví.
Za úspěšné kroky pokládá komise akce vedoucí ke zlepšení informovanosti spotřebitele v místě prodeje, na výrobcích nebo na pracovišti, omezení věku pro prodej a podávání alkoholických nápojů, vzdělávání mladých lidí a rodičů, vyžadování nulové hladiny alkoholu v krvi u mladých řidičů a u řidičů z povolání apod.
Komise zároveň uvedla oblasti, v nichž bude moci podpořit aktivity členských států vedoucí ke snížení konzumace alkoholických nápojů. Jde o:
financování projektů prostřednictvím programů veřejného zdraví a výzkumu,
výměna osvědčených postupů zaměřených na snižování konzumace alkoholu mladistvými,
informační kampaně,
boj proti řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu.
Alkoholismus má pomoci
řešit speciální fórum
Komise se rozhodla, že do června 2007 založí Fórum o alkoholu a zdraví. Mělo by se soustředit na výzkum, sběr informací a vzdělávání.
Komise chce také zlepšit koordinaci mezi aktivitami týkajícími se boje proti řízení pod vlivem alkoholu a bezpečnosti silničního provozu. Zaměřit se přitom chce hlavně na nezkušené a mladé řidiče.
Stranou zájmu komise nezůstala ani reklama. Vlády členských států i místní orgány by podle ní měly zabránit nezodpovědnému marketingu výrobců alkoholických nápojů a přezkoumat trendy v reklamě.
Unie vede v pití alkoholu
Unie je regionem s největší konzumací alkoholu na světě. V průměru každý její dospělý obyvatel vypije za rok 11 litrů čistého etanolu. Je zajímavé, že v sedmdesátých letech minulého století to bylo dokonce 15 litrů etanolu. Toto snížení se vysvětluje poklesem pití vína ve Francii a jižní Evropě v uplynulých desetiletích, a to zejména proto, že se omezila konzumace alkoholických nápojů během pracovního dne. Na druhé straně se však rozšířilo nárazové tzv. mejdanové pití a alkoholu začali holdovat i nezletilci. Mejdanoví pijáci jsou podle komise častější v desítce nových členských států. Jako příklad se uvádí Polsko, kde tento způsob konzumace alkoholu přiznává více než 38 procent neabstinentů, v Maďarsku je to 30 procent.. Na druhé straně ve Velké Británii je to jen 24 procent a ve Španělsku pouze 8,5 procenta milovníků alkoholu.
S alkoholickými nápoji se chlapci v unii seznamují v průměru ve věku 13,6 let, dívky 13,9 let. V roce 2003 přiznalo 23 procent mládenců starých 15 až 16 roků nejméně tři mejdanové pitky v uplynulých třiceti dnech.
Odhaduje se, že v celé unii je 55 milionů dospělých, kteří při pití alkoholických nápojů překračují rozumnou míru. Vysoká spotřeba alkoholu je odpovědná v průměru za 195 tisíc předčasných úmrtí za rok. Alkoholu za volantem se připisuje jedna ze čtyř smrtelných nehod a stejný poměr má alkohol ne svědomí i u předčasných úmrtí mládenců mezi 15 a 29 lety. Podle lékařů způsobuje konzumace alkoholu 60 různých chorob. Výskyt některých z nich jako například cirhózy jater narůstá alarmující rychlostí a postihuje stále mladší ročníky. Alkoholismus těhotných žen má vliv na vývoj plodu, zejména jeho mozku. Jen z těchto několika statistických údajů je zřejmé, proč Brusel začal uvažovat o tom, jak konzumaci alkoholu v unii omezit.