Evropská komise projevila nespokojenost nad vydáním zákazu Ruska dovážet živočišné výrobků z některých zemí Evropské unie. Ruskou stranu chce přesvědčit, aby odvolala tento zákaz nejdříve politickými argumenty, informoval mluvčí EK Reijo Kemppinen. Zdůraznil, že ruské rozhodnutí by mohlo narušit snahy země o členství ve Světové obchodní organizaci (WTO), které se EU na květnovém summitu v Moskvě rozhodla podpořit.
Rusko zdůvodňuje přerušení dovozu do některých zemí unie tím, že přestaly od prvního června platit dosavadní veterinární osvědčení a začaly platit nové certifikáty. Ruské ministerstvo zemědělství totiž opakovaně upozorňovalo, že by mohlo už od začátku května zakázat dovoz masa a masných výrobků z Evropské unie, pokud se s ní nedohodne na jednotném veterinárním certifikátu pro všech pětadvacet zemí rozšířeného bloku.
Každé narušení obchodu je zbytečné a neoprávněné, reagoval Kemppinen. K obavám o bezpečnost výrobků z EU není podle něj důvod, protože vyvážené produkty jsou bezpečné a zdravé. Dodal, že hodnota vývozu živočišných výrobků z Evropské unie činí podle EK 1,3 miliardy eur ročně.
Komise zatím neví, kterých zemí se zákaz týká a zda platí i pro mléčné výrobky, podotkl mluvčí EK pro zemědělství Thorsten Münch. Rozhodně zákaz začalo Rusko uplatňovat proti jedenácti zemím a jeví se jako selektivní. Vztahuje se na Českou republiku, Francii, Německo, Nizozemsko, Dánsko, Irsko, Belgii, Rakousko Lotyšsko, Estonsko a možná i na Finsko.
Jak sdělil Kemppinen, Evropská unie se nechystá jednotné certifikáty zavést,protože to nelze splnit z hlediska práva na unijní úrovni. Zdůraznil však, že osvědčení vydávaná národními úřady jednotlivých členských států odpovídají evropským normám. Současně připomněl, že platí dohodnutá přechodná období pro potravinářské provozy v nových členských zemí. S výrobky těchto firem se obchoduje jen na vnitřním trhu dotyčných zemí.
Pro český trh znamená zákaz dodávek do Ruska od začátku roku do konce dubna snížení vývozu vepřového o 2,2 procenta a o 0,3 procenta drůbežího masa z celkového vývozu. Celkový vývoz v tomto období činil asi 96 tun vepřového a 20 tun drůbežího.